İlahiyatçılardan Diamond Tema yorumu: Çocuk iftira atmıyor

Diamond Tema isimli bir YouTuber’ın ‘Yer6’ isimli bir kanalda İslam’ı tartıştığı videoda Hz. Ayşe için “Şeriatın haricindeki hiçbir sistemde 6 yaşındaki bir kızla evlenemezsin” ifadelerini kullanmasının ardından hakkında soruşturma açılması tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Diamond Tema’nın hakkında soruşturma açılmasına neden olan sözlerini değerlendiren ilahiyatçılar, “Çocuk doğru söylüyor, iftira atmıyor” dediler.

Medyascope’tan Gülseven Özkan’ın haberine göre Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Azimli bazı bilginlerin değişik hesaplamalarla peygamberin evlilik yaşını 18’e çıkardığını, bunun doğru olmadığını ve bu konuda delil bulunmadığını savundu.

Prof. Dr. Azimli, “Peygamber, Hz. Ayşe altı yaşında iken sözlendi. Dokuz yaşında da zifafa girdi. Bu net. Yani cinsel ilişki anlamında, buna ‘zifaf’ denir. Altı yaşında sözlendi, dokuz yaşında evlendi. Niye arada üç yıl beklendi? Bunun nedeni muhtemelen Hz. Ayşe’nin adet görmesini beklemesi olabilir, bu bir ihtimal. Yani altı yaşında evlilik değil de dokuz yaşında evlilik diyebilirsiniz buna, dokuz yaşında evlendiği kesin” dedi.

Diamond Tema’nın doğru söylediğini anlatan Prof. Dr. Azimli sözlerini şöyle tamamladı:

“Çocuk doğru söylüyor. Çocuk zaten bir şey de demiyor, iftira da atmıyor. Hadis kitaplarındaki, sistem tarihi bilgisini tekrar ediyor. İslam’ın en sahih kitabı Buhari’den konuşuyor. Bu işe devletin karışmaması lazım. Mahkeme bu işlere karar veremez. Mahkeme bu işin sonunda çelişkiye düşer. Ya bu hadisleri reddedecekler, ki reddedemezler. Diyanet açıklama bile yapmıyor şu anda. Diyanet’in görüşü de dokuz yaşında evlendiği şeklindedir.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x