Süper Kupa maçı tatil edilirse ne olacak?

Süper Kupa bu akşam birçok soru işaretiyle Şanlıurfa’da oynanacak. Erol Bilecik’in “90 dakikalık bir maç olmayacak” açıklaması sonrası Fenerbahçe’nin maça nasıl bir kadroya çıkacağı merak konusu oldu. Süper Kupa maçına ilişkin en çok konuşulan senaryo ise, Fenerbahçe’nin maça 9 futbolcuyla başlayıp müsabakanın tatil ettirilmesi. Peki böyle bir senaryoda neler olacak?

Statüye göre bir takım en az 9 futbolcuyla sahaya çıkmak zorunda. Maç sırasında bir takımın 6 kişiye düşmesi durumunda ise karşılaşma tatil edilir ve bu durum, hükmen yenik sayılmayı gerektiren durumlardan biri olarak kabul edilir.

Güvenlik nedeniyle yarıda kalan maçlarda hükmen mağlubiyet kararı Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu’nun yetkisindedir. Ancak, diğer sebeplerle tamamlanmayan maçlarla ilgili bu kararı verme yetkisi disiplin kurullarına aittir. Dolayısıyla, Fenerbahçe U19 takımı 9 kişiyle sahaya çıkar ve sakatlık veya kırmızı kart görmek gibi sebeplerle 7 kişinin altına düşerse, hakem maçı devam ettiremez ve sonlandırır.

Bu durumda, maçla ilgili kararı TFF daha sonra vereceği için Galatasaray kupayı kaldıramaz. Hakem raporunda, maç esnasında Fenerbahçe’nin 7 futbolcusunun altına düşmesinden dolayı karşılaşmanın tamamlanmadığı belirtilir.

Yaşanan süreç sonrasında hükmen mağlubiyet kararını PFDK, yani Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, hakem raporuna göre verir. PFDK’nın verdiği kararı Fenerbahçe Kulübü, Tahkim Kurulu’na taşıyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x